[ad_1]
Kako orezati stablo limuna – Rezidba je neophodan dio njege stabala limuna. Podstiče rast i daje im čvrstu strukturu koja im je potrebna za izdašan prinos.
Treba li orezati stabla limuna?
Apsolutno! Zapravo većina stabala limuna ima koristi od redovne rezidbe, osobito u prve dvije godine njihovog života. Primjena kontrolisanog stresa na biljku podstiče novi rast, govoreći joj da usmjeri više energije na razvoj preostalih pupova. To je priprema za proizvodnju većih i boljih limuna kako stari. Prije rezidbe, primijetićete puno volumena i lišće koje ide u različitim smjerovima, a nakon rezidbe, plodovi bi trebali biti uravnoteženi, a lišće može dobiti više zraka i sunčeve svjetlosti. Sićušne izrasline se češće odrežu kod mladih stabala jer se postupno smanjuju tokom zrelosti. Redovno orezivanje biljke održava veličinu podesnom za minimalan napor i maksimalne rezultate!
Kada je najbolje vrijeme za orezivanje?
Zavisno o podneblju, limun se orezuje u proljeće ili jesen.
Mlada stabla limuna orezuju se onoliko često koliko je potrebno da se oblikuje njihov strukturni okvir. Za zrela stabla limuna, najbolje vrijeme za orezivanje je nakon svake berbe jednom ili dva puta godišnje.
Alati koji će vam trebati
Uvijek je važno pripremiti se. Imajte pouzdan par škara za rezidbu ili malu ručnu pilu, zavisno od veličine i starosti vašeg stabla. Dezinfikujte svoj alat i uvijek koristite zaštitne rukavice pri radu. Za preventivne mjere trebaće vam i organski herbicid koji možete primijeniti nakon orezivanja. Sva su stabla agruma poznata po napadima žižaka, puževa i žučnih osa koje mogu uzrokovati probleme i uništiti vaš urod.
Kako orezati stablo limuna
Ako vidite slabe grane i male izrasline u blizini baze debla, to je znak da morate orezati što prije.
Evo profesionalnog savjeta za jednostavno održavanje: kad god vidite mrtvu granu, možete ju ukloniti u bilo kojem trenutku. Samo imajte na umu da ne orezujete tokom ljeta ili zime, jer bi moglo doći do oštećenja opeklinama od sunca ili mrazom.
Related
[ad_2]
Source link