[ad_1]
Koliko god policija svake godine apeluje na građane da ne kupuju pirotehnička sredstva, uvijek će se naći pojedinac, u najgorem slučaju dijete, koji će “ispod ruke” kupiti pokoju petardu ili vatromet.
Nekima su praznici, nažalost, nezamislivi bez toga, a niže cijene, dostupnost pirotehnike na ulicama primame i najmlađe. Međutim, na posljedice većina roditelja često i ne pomišlja.
Kada je riječ o tome, nestručnom upotrebom pirotehničkih sredstava, vrlo lako može doći do sljepoće, opekotina po licu i tijelu, oštećenja sluha i vida, te invaliditeta.
Tako je prije nekoliko dana dječak (14) u Zagrebu zbog petarde izgubio vid na jedno oko, zadobio opekotine i višestruke prelome šake.
Naime, dječak je teško povrijeđen nakon što je upaljačem aktivirao najvjerovatnije odbačeno pirotehničko sredstvo, saopštila je policija pozvavši roditelje da upozore djecu na opasnosti pirotehnike.
“Još uvijek je rano”
Da praznična euforija kada su u pitanju pirotehnička sredstva još uvijek nije zvanično počela rekli su trgovci pojedinih pirotehničkih radnji u Banjaluci koje je Srpskainfo posjetila.
-Za sada je prodaja još uvijek slaba, još je rano. Obično nešto ozbiljnija prodaja krene nekoliko dana prije Nove Godine. Kupci uglavnom traže vatromet za Novu Godinu i Božić. U našoj radnji je zabranjena prodaja bilo kakve pirotehnike maloljetnicima – rekao je trgovac jedne pirotehničke radnje u Banjaluci.
U drugoj pirotehničkoj radnji su nam rekli kako kupci za sada uglavnom dolaze da vide kako se kreću cijene, te da vide kakva je ponuda.
-Djeca uglavnom dolaze u pratnji roditelja. Odrasli najviše kupuju vatromet i rimske svijeće – ističu iz ove radnje za pirotehniku.
Ostoja Divljak, stručnjak za pirotehniku i vlasnik jedne pirotehničke radnje u Banjaluci kaže da pirotehnička sredstva dijele u četiri razreda.
-Prvi razred mogu da kupe maloljetnici do 18 godina. Kada je riječ o drugom razredu, to su na primjer petarde, vatrometi i slično i to mogu uzimati kupci stariji od 18 godina. Treći i četvrti razred mogu da koriste samo firme koje imaju licencu i osobe koje su osposobljene za izvođenje vatrometa – priča Divljak.
Slavimo odgovorno
Чланак Dječiji smijeh može se PRETVORITI U PLAČ: Praznici stižu, „igre“ sa petardama nisu bezopasne, a KAZNE SU PAPRENE се појављује прво на Dešavanja u Bijeljini.
[ad_2]
Source link