[ad_1]
Pri podizanju zasada voća značajan udio novčanih sredstava odlazi na nabavku sadnog materijala – sadnica. Zasadi voća bi trebalo da traju dugo pa se greške učinjene u startu teško mogu popraviti, a naročito u slučajevima kada je zasad podignut nekvalitetnim sadnim materijalom. Zato se problematici nabavke sadnog materijala treba ozbiljno pristupiti. Na našem tržištu postoji velika ponuda sadnog materijala od velikog broja proizvođača pa je i raznolikost u pogledu vrste i kvaliteta velika.
Kada je riječ o jabučastom i koštičavom voću, mogu se sresti tri tipa sadnica:
Devetomjesečne sadnice
Ovo su sadnice koje su kalemljene s proljeća „iz ruke“ i u rastilu provele do devet mjeseci. Najčešće se sadnice jabuke mogu naći kao devetomjesečne sadnice, koje karakteriše nešto slabije razvijen korjenov sistem i nadzemni dio visine 1-1,2m. Na sebi najčešće nemaju prevremenih grana i u godini sadnje ne donose rod. Mogu biti značajno jeftinije od jednogodišnjih, a naročito dvogodišnjih sadnica, lako se primaju ali je napredovanje sadnica usporeno zbog slabe razvijenosti korenovog sistema i kasnije ulaze u period pune rodnosti.
Jednogodišnje sadnice
Sadnice voća kalemljene u rastilu „na licu mjesta“ na već ožiljene podloge. Tu postoje dvije vrste sadnica, one koje su kalemljene krajem ljeta prethodne godine na spavajući pupoljak, najčešće tehnologijom na isječak ili tzv. „čip“, i one koje su kalemljene s proljeća metodom „engleskog spajanja“. Jednogodišnje sadnice imaju najpovoljniji balans između razvijenosti nadzemnog dijela i korjenovog sistema. Posađene u adekvatno pripremljeno zemljište i uz pravilnu agrotehniku imaju odličan prijem i relativno brz ulazak u period pune rodnosti. Na sebi mogu imati razvijene prevremene grane ali pupoljci na njima najčešće nisu dovoljno izdiferencirani da bi u godini sadnje donijeli rod.
Dvogodišnje sadnice
To su sadnice sa kalemljenim dijelom starijim od jedne godine i ovdje se ubrajaju tzv.“knip“ sadnice sa prevremenim granama. Prevremene grane na dvogodišnjim sadnicama nose rodne pupoljke i u zavisnosti od primjenjene tehnologije gajenja mogu dati rod i u godini sadnje. Ovaj tip sadnica se vrlo često koristi pri podizanju intenzvnih zasada, ali ima svojih mana koje se prvenstveno ogledaju u nesrazmjernoj razvijenosti nadzemnog dijela u odnosu na korjenov sistem. Sadnice ovog tipa su vrlo zahtjevne u pogledu zemljišnih uslova, navodnjavanja i primjenjene tehnologije uzgoja jer i najmanje greške rezultiraju slabim napredovanjem ili čak propadanjem biljaka.
Odabir tipa sadnice treba uskladiti sa planiranom tehnologijom uzgoja voćne vrste, posjedovanjem odgovarajućih znanja i vještina kao i raspoloživim novčanim sredstvima za nabavku sadnog materijala. Savjet voćarima bio bi da unapred ugovore proizvodnju sadnica odgovarajućeg kvaliteta sa nekim od registrovanih prozvođača sadnog materijala.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: psss.rs
[ad_2]
Source link