AGRO SAVJET: Znate li za potencijal poljoprivredno-prehrambenih NUSPROIZVODA?

AGRO SAVJET: Znate li za potencijal poljoprivredno-prehrambenih NUSPROIZVODA?


Dakle, potražnja za ovim nusproizvodom prehrambene industrije mogla bi da opadne u narednim godinama jer potreba za stočnom hranom opada zbog toga što potrošači prelaze na fleksitarijanski, vegetarijanski i veganski način života. Na sreću, ima potencijalnu upotrebu osim što je samo hrana za životinje.

Potrošeno zrno zadržava značajan broj proteina i vlakana, a ove komponente se dalje koriste kao novi sastojci za prehrambene proizvode kao što su tjestenina i hljeb.

Surutka kao pobjednik za potencijal poljoprivredno-prehrambenih nusproizvoda

Čak i sektor mljekarstva prolazi kroz renesansu, a sireva surutka gubi svoj status smetnje za otpadne vode. Umjesto toga, proteini ekstrahovani iz surutke se ponovo koriste za različite primjene u hrani, od proteinskih pločica do procesa fermentacije koji daju vrijedne supstance poput masnih kiselina, koje služe kao održiva alternativa palminom ulju.

Nakon što se proteini izvuku iz sirne surutke, ostaje tečnost bogata šećerom. Ova tečnost može da se podvrgne fermentaciji, prirodnom procesu tokom kojeg se uz pomoć mikroorganizama proizvode različite vrijedne supstance. To uključuje masne kiseline koje se mogu koristiti kao alternativa palminom ulju. Štaviše, proces fermentacije može dati organske kiseline koje su potrebne za proizvodnju bioplastike. Ovo je posebno značajno s obzirom da većina organskih kiselina potiče iz fosilnih goriva. Ovaj pristup je poznat kao kaskadni i uključuje izdvajanje različitih vrijednih komponenti iz jednog nusproizvoda kroz niz procesa.

Nusproizvodi su put ka održivosti

Ali putovanje se tu ne završava. Ove inicijative predstavljaju samo uvid u širi pomak ka kružnim praksama u poljoprivredno-prehrambenoj industriji. Sa naprednim tehnologijama i interdisciplinarnom saradnjom, istraživači utiru put za održiviju budućnost, gdje se svaki nusproizvod posmatra kao potencijalni resurs.

Od inovativnih platformi koje promovišu zdraviju hranu do digitalnih alata koji optimizuju ponovnu upotrebu resursa, mogućnosti su beskrajne. Prihvatanjem ovih napretka, ne samo da smanjujemo otpad, već i maksimiziramo vrijednost svakog sastojka, podstičući ekonomski rast, istovremeno čuvajući resurse naše planete za buduće generacije.

Dakle, sledeći put kada posegnete za omiljenim grickalicama, razmislite o putovanju koje ih je dovelo do vašeg tanjira. Ko zna? Možda samo podržavate kružnu ekonomiju, a da toga niste ni svjesni, koru po koru od krompira ili komad po komad surutke od sira.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: aromedia.rs



Source link

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *